Bilim

Uzay Neden Karanlıktır ?

Güneş ve yıldızlar olduğu halde uzay neden karanlıktır.

Uzay neden karanlıktır sorusunu inceleyeceğiz.

uzay neden karanlıktır

Güneş gezegenimize en yakın yıldızdır. Güneşten gelen ışık ışınları ve atmosfer sayesinde, gündüzleri gökyüzünü mavi görüyoruz. Geceleri güneş ışınları olmadığı için  Dünya karanlık olmakta ve gökyüzündeki yıldızlar belirgin hale geliyor. Evrende milyarlarca yıldız olduğunu  ve tüm bunların ışık yaydığını düşünürsek, peki uzay neden karanlıktır. Bu sorunun cevabı karmaşık Johannes Kepler, Edmond Halley gibi bilim adamları bu soruya cevap bulmaya çalışmışlardır. Dünya atmosfer ile çevrilidir. Atmosfer içerisinde su damlacıkları, gaz ve tozlar bulunur. Güneşten gelen ışınlar ve atmosfer içerisindeki bu maddelere çarpar ve her yöne dağılır. dağılan ışınların cisimlerden yansıyarak gözümüze gelmesi sayesinde, cisimleri ve onların sayısız tondaki renkleri görebiliyoruz. Eğer Uzayda ışığın çarpıp gözümüze geleceği bir durum olmazsa etrafı karanlık görürüz. Uzay‘ın boşluk olduğunu düşünürsek bu durumu anlamamız kolaylaşır. Örneğin, Ay‘dan Dünyaya bakıldığında Ay’ın atmosferi bulunmadığından etraf karanlık görünür. Beyin yakan kısım burada başlıyor,

Tüm evrendeki milyarlarca yıldız, çevresine ışık saçıyorsa Dünya’dan bakan birinin karanlık olarak değilde aydınlık olarak görmesi gerekmiyor mu ?

Uzay karanlık

Bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu durum OLBERS paradoksu olarak biliniyor. Paradoks, Heinrich Olbers tarafından 1823 yılında ortaya atılmıştır. Bu paradoksu çözmek için çok sayıda açıklama ortaya atıldı. Bunlardan  en iyisi ve şuanda geçerli olan açıklama, evrenin sonsuz olmadığı yönünde olmuştur. Evren yaklaşık 14.7 milyar yaşında olduğunu biliyoruz. Yani biz sadece gezegenimize 14.7 milyar ışık yılı uzaklığındaki yıldızları görebiliriz. Yıldızlardan çıkan ışık ışınları henüz bize ulaşmış değiller. uzayın karanlık olmasının bir nedeni ise şu şekilde açıklanmaktadır.

uzay karanlık mı

Işığın bir dalga boyu ve frekansı vardır ve yalnızca belli bir aralıktaki dalga boyunda görünür hale gelir. Bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarında ışığı göremeyiz. Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa ışığın dalga boyu büyür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını düşünürsek, dalga boyu büyüyen ışık kırmızıya kayar ve görünür bölgenin dışında kalır ve bu nedenle gözle görünmez. Küçük bir örnekle açıklarsak, kaldırımda yürüyorsunuz bu sırada bir araba hızla size doğru geliyor. Araba uzaklaştıkça arabadan gelen sesin değiştiğini fark edersiniz. Bu etkiye DOPPLER etkisi adı verilir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.