Bilim

Uzay Mekiği Neden Geriye Sayılarak Fırlatılır?

Uzay Mekiği Fırlatma da Geriye sayma işlemi Nedir?

Uzay mekiği fırlatma ve roket fırlatma gibi araçlar genel olarak geriye sayılarak fırlatılır. Bu geriye sayma işleminde bir çok video ve televizyonlarda denk gelmişsinizdir. Peki bir araç fırlatılırken neden geri sayım işlemi ile fırlatılır? İşte bunu hiç merak etmedik. Bu yazıda bu konuya açıklık getireceğiz.

Uzay mekiği

Uzay Mekiği Fırlatma Anı (Nasa)

Koşucular, yarışa dizildikleri zaman, hareket işaretini veren görevli bağırır; “Dikkat” Hazır ol… Başla!.. gibi komutlar verir. Bir roket uzaya fırlatılacağı zaman da aynı şeyler olur. “Ateş” işareti, roketin hareketini başlatır. Ancak daha önce roketi ateşleyen kimsenin, her şeyin hazır olduğundan emin olması gerekir. Bunun için saatler öncesi işe başlanılır. Uzmanlar, roketin içine yerleştirilen karmaşık makinelerin iyi işleyip işlemediğini bir hata ile karşılaşmamak için kontrol etmek zorundadırlar. Haberleşmeyi sağlayan radyo ve cihazlarında gözden geçirilmesi gerekir. Önemli olan durumlardan biride budur. Aksi durumda küçük bir arıza sonucu büyük bir çalışmayı mahvedebilir. Bütün bu kontrol işlemlerinin kalkış anına kadar tamamlanmış olması gerekir.

Uzay Mekiği Fırlatılırken (Nasa) Kamerasından Bir Görüntü

Son ana kadar yapılan bu kontroller esnasında, muntazam aralıklarla roketin ateşlenmesine ne kadar vakit kaldığı anons edilir. Kalkışa on dakika kala itibaren her dakika anons verilir. 10, 9, 8, 7…… Bire gelince saniyeler sayılmaya başlanılır. Nihayet…. bir, sıfır ve ateş!… Roket büyük bir gürültü ve sarsıntıyla havalanır.

Uzay mekiği fırlatma anı

İlk uzay mekiği geriye sayma işlemi sırasında  (1986)

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Öncelikle böylesine guzel bir yazi icin tesekkür ederim gizem hanım. Şuana kadar hic merak etmedim boyle bir konuyu ilk defa boyle bir yazıyla karsılasıyorum elinize sağlık boyle yazıların devamını dilerim 🙂