Bilim

Nikola Tesla Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler!

Nikola Tesla Hakkında Bilgiler

Nikola Tesla Hakkında İlginç Bilgiler

Nikola tesla hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri bu yazımızda sizlere aktaracağız. Umarız onun bu başarısı size ilham kaynağı olur.

Nikola Tesla Hakkında İlginç Bilgiler

Nikola Tesla; Mikro dalga fırın, floransan lamba, Arabaların hareket etmesini sağlayan ateşleme sistemi ve uzaktan kumanda gibi bir çok buluşun mucit’i. O ilk defa ücretsiz elektrik üretme fikrini ortaya atan ve kablosuz iletişimin mümkün olduğunu söyleyen bir idealist 250 den fazla patenti bulunmakta. Nikola Tesla 1856‘da Hırvatistan‘ın kırsal bölgesinde dünyaya geldi. Bir gün abisi ata binerken Tesla‘nın  atı ürkütmesi sonucu attan düşen abisi ölür. Bu acı  verici durum Tesla‘nın üzerinde kalıcı psikolojik etkiler bırakmıştı.

Bir gün eline aldığı büyük şemsiye ile evin çatısından atlayan Tesla ilk deneyiminde umduğu gibi olmayınca şemsiyesine bağladığı haziran böcekleri ile havalanmaya çalıştı. Ancak böcekler düşüşünü yavaşlatmasına rağmen sonuç değişmemişti. Tesla öğrenci iken boşa akan suyun kullanabileceğini savunmuş ve ABD’deki Niagara çağlayanına elektrik üretmek için kullanacağını belirterek dinleyenleri kendine bağlamıştı.

Nikola Tesla Hakkında İlginç Bilgiler

Okulu bırakan Tesla 1884’te cebinde sadece 4 sent ile New York‘a gitmişti. Orada sıradan bir elektrikçi olarak Thomas Edison‘nun şirketinde işe alınmıştı kısa süre içerisinde terfi edince ona Edison’un doğru akım jeneratörünün yeniden tasarlanması görevi verildi ve bu iş için Tesla’ya 50 Bin dolar öngörüldü. Tesla tasarımı tamamlayarak Amerika’da sıklıkla karşılaşılan elektrik kesintilerini kökten çözmüş ve milyonlarca masraftan kurtarmıştı. Ancak Edison ona bir Amerikan şakası yaptığını söyleyerek Tesla’ya parasını vermemişti. Bunun üzerine Tesla istifa ederek elektrik piyasasının teker oluşturmasını sağlayan doğru akıma karşı alternatif akım isminde projeye başladı. Tesla’ bu çalışmasından çekinen Edison insanları korkutmak için alternatif akım ile ilgili ölüm haberleri yaymıştı. Ancak buda yetmedi halka açık bir yerde alternatif akım vererek bir fili öldürdü. Nikola Tesla öğrenciyken söylediği Niagara çağlayanına dünyanın ilk işlevsel hidro elektrik santrali kurup sadece zengin kazanılan elektriği halkın kullanımına açtı.

Daha büyük bir risk alarak eşi benzeri görülmemiş bir kule inşa edip bu kule aracılığıyla görüntü ve sesleri uzak mesafe arasını bileceğini ve bununla birlikte televizyonun temelini atmıştır. Elektriği kablo kullanmadan attırabileceğini ve yapay şimşekten yapacağını bildirdi. Gazeteler tüm parasını bu projeye yatıran Tesla ile dalga geçti ve kimse buna anlam verememişti. Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine dünyanın en güçlü radyo vericisini kurup önce 200 adet ampule kablosuz elektrik göndererek kilometrelerce öteden yakmayı başarmıştı. Tesla her biri 100 milyon volt gücünde ve 30 metre uzunluğunda olan kulakları sağır edebilecek şimşekler çakmaya başladı. Onun farklı bir amacı vardı. Bu elektriği atmosferde depolayarak dünyanın dört bir yanında bulunan insanların elektriği kablosuz kullanmalarını sağlayacaktı. Fakat elektrik firmaları bu planı öğrenince yatırımlarını geri çekip Tesla’ya karşı cepe almışlardı. Çünkü dünyaya ücretsiz elektrik dağıtmak onların işlerini alt üst edecekti. Bu durumda Tesla varını yoğunu bu projeye harcayacak maddi sıkıntılılara çekip projeyi durdurmasıyla projeye sahip çıkılmadığı için yıkıldı.

Nikola Tesla Hakkında İlginç Bilgiler

Bunu üzerine Tesla bir araba fuarına gidip yeni arabasını övgüyle anlatan Henry ford‘un yanına giderek arabasını inceledi. Herkesin içinde Ford markasına bu kadar büyük motor ihtiyacının olmadığını söyleyerek hemen fuardan çıkarıldı. Ardından günümüzde kullandığımız ateşleme sistemi icat ederek bu icat‘ı fuarda gösterince bu tasarımının patentini ne yazık ki ford’a çaldırdı. 1898‘de bir gölün ortasına tank kurdurup içini suyla doldurdu. Gölün ortasına bıraktığı oyuncak tüpün içinde radyo alıcısı vardı . Kalabalığın ortasında teknesini bir sağa, sola, ileri, geri yüzdürdü. Arada bir ışıklarını yakarak bir şov yaptı. İzleyen herkes bunu zihin gücüyle yaptığını sanmış ve olay gazetelerin ön sayfasında yer almıştı. Tesla yaptığı açıklamada “Bu bir savaş aracı değil robot ırkının ilk temsilcisidir. Yani insanların hizmetine kullanılabilecek ve onların işlerini azaltacak mekanik alanda değişti.” şeklinde açıkladı.

Tesla uzaydaki hayatın varlığında büyük bir merakla uyuyordu. 1889‘da kendi laboratuvarında ilk kez ses dalgalarını uzaya göndermişti. Modern dünyanın temelini atan bu bilim insanı diğerleri onun yaptığı işlerden milyarlar kazanırken o 1943‘te eski bir evinde yalnız kalmış ve 86 yaşında beş parasız ve kimsesiz kalmış bir otel odasında ölü bulunmuştu.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.