Bilim

Mars Toprağı Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı !

Mars Toprağı Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı !

Mars toprağı Hollandalı bilim adamları tarafından incelenen Nasa’nın geliştirdiği Mars toprağına benzeyen ürün yetiştirmeyi başardı. Peki Mars toprağı ile bitki nasıl yetiştirilir?

Mars Toprağı Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı !

Mars Toprağının Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı !

Yetiştirilen ürünlerde bir deney yapıldı ve deneyin sonunda sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunamadı. Mars‘a sık sık seyahat eden astronotların gıda konusunda sıkıntı yaşadıkları gündemde yerini almıştı. Bir yandan ise bir çok Mars filmleri de vizyonda yerini aldı. Bu filmlerden bir tanesi ise büyük ilgi duyulan Marslı adlı filmdir. Bu filmde orada bulunan kişilerin Mars toprağı üzerinde yetiştirilen patatesleri yiyerek hayatta kalması, Mars toprağı konusunda ürünlerin yetiştirilip yetiştirilemeyeceği ve sağlığımıza etkisi gündemde tekrar tartışılmıştı. Bilim adamları Nasa‘nın geliştirdiği Mars toprağına benzer bir toprakta 4 sebze ve tahıl yetiştirdi yapılan deneyde ise sağlığa zararlı olmadığı ve güvenli olduğu tespit edildi.

Mars Toprağı Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı

Mars’ta bitki yetiştirmek

Wageningen Üniversitesi‘de bir araştırma ekibi, Nasa‘nın geliştirdiği Mars toprağına benzer bir toprakta bezelye, turp, domates ve çavdar gibi gıdalar yetiştirdi. Bunun sonucunda herhangi ağır metallerin bulunmadığı ve sağlıklı olduğunu bildirdi. Nasa‘nın bilim adamları tarafından Mars koşullarına göre yetiştirilen bu toprakta 2013‘ten bu yana 10 çeşit gıda yetiştirmeyi başardı. Fakat bu ürünlerde Mars toprağında bulunan kadmiyum ve bakır gibi zararlı metalleri emmesi konusu ise belli değil. Patates ile birilikte 6 ürün üzerindeki çalışmalar halen devam ediyor.

Mars Toprağı Tarıma Elverişli Olduğu Açıklandı

Nasa, Mars toprağı tarıma elverişli dedi

Nasa yaptığı bir açıklamada ise Mars’a insanlı yolculuk yapacağını bildirdi. Mars One Projesinde yer alacak 100 adaydan sadece 40 kişi seçilecek. Adaylar ileri ki zamanlarda Nasa’nın resmi sitesinden açıklanacak.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.