Bilim

Lösemi Tedavisi Üzerine Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi Tedavisi Üzerine Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi tedavisi İçin Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi Tedavisi için  FDA, yeni gen tedavisini onayladı. Bu tedavi lösemi ile savaşmak için hastanın kendi hücresinden alıp genetik olarak değiştirdikten sonra tekrar hastaya uygulanacak. 

Lösemi Tedavisi nasıl önlenir

Lösemi ile savaşmak için ne yapılmalı?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaptığı açıklamada kurulun oy birliği ile lösemi hastalarına özel gen için tedaviye onay verdiklerini açıkladı. Tedavi lösemi hastalarına uygulandığında bağışıklık sistemlerini güçlendirip, baş edilemeyen hastalıkları bile baskılanacağı yönünde güçlü bir ilaç olduğu bildiriliyor. Lösemi tedavisi üzerine kullanılacak ilacın ismi CTL019‘dur. Bazı lösemi çeşitleri için ise yeni tedaviler üzerinde çalışılıyor.

Bu Yöntem nasıl uygulanıyor ve fiyatı ne kadar?

Lösemi olan bir hasta üzerinde tıp personeli tarafından hücreler alınır ve dondurulur. Ardından tedaviyi uygulayan merkeze gönderilir. Burada hücre genetik olarak değiştirilir ve hastanın bulunduğu merkeze geri gönderilir. Bu yöntem kişiye özel ilaç niteliğinde uygulanıyor. Ölümle burun buruna gelen hastalarda ise gen terapisi uygulandığında hastalığın baskılandığı gözlemlenmiştir. Tedavi 3 ve 25 yaş arası çocuk ve yetişkinlerde görülen B hücresi lenfoblastik hastalığı, bu tür yaş gruplarında tekrar ettiği için FDA tarafından onaylandı. Tedavinin fiyatı ise yaklaşık 350 bin $ olacağı belirtiliyor. Ancak Novartis yetkilisi fiyat konusunda kesin bir yanıt veremeyeceğini bildirdi.

Fda yeni gen tedavisi

FDA tarafından yeni gen tedavisine onay verildi

Daha önce lösemi tedavisi üzerine yapılan deneye gönüllü olarak katılan ilk hastalardan biride 12 yaşındaki Emily Whitehead‘dir. Emily’e 6 yaşında lösemi tedavisi yapıldı ve şuan çok iyi durumda. Babası Tom WhiteheadThe New York Times gazetesine yaptığı röportajda “bu tedavi binlerce çocuğun hayatını kurtaracak” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu tedaviyi Pensilvanya Üniversitesinde bulunan araştırmacılar geliştiriyor. Novartis, CTL019’un kullanımı ve yan etkileri yönünden bir uzman tarafından yapılması gerekir.  Bu yöntem ile lösemi tedavisi ne kadar sürer diyorsanız tabi bu konuyla ilgili ilerleyen süreçlerde açıklama yapılması bekleniliyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum yap

1 Yorum

  • Pekâla mümkündür. Ancak bu bir teori olarak kalabilir. Çünki engüzist düşünürsek, Hücreler genel teorimde bir kompliman döngüsündedir. Bu deyişle tek bir hücre ile çalışmak, daha önce ki Almanya’nın süper asker projesine değinebilir. Doku partikülleri ile çalışıp,hücreleri protein ile izole edilebilir ise Yeni ve daha aktif hücre oluşabileceği kanısındayım.