Bilim

Dondurulan Bedenler Yeniden Dirilmeyi Bekliyor!

Cryonics projesi

Dondurulan Bedenler Tekrar Dirilecek mi? 

Dondurulan bedenler, dirilmek için bekliyor. Geçen sene Türkiye’den dondurulmak için 15 kişi katılacağını bildirmişti. Peki İnsanlık için en büyük umut dondurulmak mı?

Dondurulan Bedenler Yeniden Dirilmeyi Bekliyor!

Bilim kurgu filmlerinin bazı sahnelerinde konu olan dondurulan bedenler, günümüzde de gerçekliğini ortaya koymuştur. Bedenler Cryonics yani dondurulmak projesi ile tazeliğini korumuş durumdadır. Bazı ülkelerden gönüllü olarak katılan 230 kişilik cansız bedenler, içi sıvı nitrojen dolu tüplerin içerisinde -196 derecede bekletilip çağdaş tıbbın ilerlemesiyle tekrar dirilmeyi beklemektedirler. Buradaki dondurulmuş insanlar üzerinde bilimciler daha önceleri yapılan bir çalışmada hücrelerin bir birinden tam bir şekilde ayrışarak çözülüp çözülmemesi konusunda başarıya ulaştıklarını açıklamışlardı. Fakat vücut çözüldüğünde yaşamın devam edilip edilmeyeceği konusunda ise açıklama yapılmamıştı. Konuyla ilgili ACS Nano dergisinde yer alan bir yazıda Minnesota Üniversitesi ve Smithsonian Enstitüsü‘nde yer alan bir grup araştırmacı tarafından yapılan bir çalışmada zebra balığı embriyonlarını başarıyla dondurdukları, sonra ise çözüp hayata döndüklerini açıklamışlardı. Uzun zamandır çözünme konusunda yapılan bir çok çalışmada ne yazık ki istenilen sonuca varamamışlardır.

Çözünme konusunda önemli bir noktaya adım atan uzmanlar zebra balıklarını dakikada 90 bin derecelik ısı ile nitrojen dolu bir tankın içerisine atarken şimdi ise -196 derecelik bir işlemin ardından tamamen donuyor. Buradaki en önemli husus çözünme işlemiydi. Çünkü vücudun yavaş çözülmesinden dolayı hücredeki sıvıların camdan buza dönüşmesi öne sürülmekteydi. Yeni bir karışım ile çözünme de etkili olması için biraz metal eklendi. Böylece zebra balıklarının %10’luk kısmı hayatlarına devam ettiler. Uzmanlar buzun olmamasının kişinin hayatta kalacağı konusunda şüpheli yaklaştıklarını açıklamışlardı. Türkiye de dondurulmak üzere bekleyen 15 kişi olduğu bildiriliyor. Ancak bu haber onlar için sevindirici bir haber değil. Fakat uzmanların konu üzerinde yoğun çalıştıkları belirtiliyor. İleri ki zamanlarda dondurulan bedenler nasıl bir izlenim yaratacak hep birlikte göreceğiz.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum yap

Yorum