Bilim

Bilim Adamları Hafızayı Silmek İçin Yenir Bir İlaç Geliştirdiler

Bilim Adamlarından “Hafızayı Silmek” İçin Yeni Bir İlaç

Bilim adamları “yaşadığımız kötü anıları” silmek için bir proje üzerinde çalışıyorlar ve artık kötü anıları silmek mümkün ! Peki hafızayı silmek için yapılan ilaç

Bilim Adamları Hafızayı Silmeyi Başardılar

İnsan hafızasında kötü anılarınızı silmeniz için günümüzün bilim adamları bu konu üzerinde yoğun çalışıyorlar. Bu proje ne kadar komik ve imkansız gelse de bilim adamları bunun için farklı yöntemler bulduklarını iddia ediyorlar. PBS‘nin NOVA belgesel kolundan Memory Hackers’da hafıza ile ilgili araştırmalar ve hafızanın insanlığa faydası için nasıl değiştirileceği açıklanıyor. Fakat araştırmacılar hafızanın çok daha fazla yönetilebilir olduğunu herkes tarafından sürekli yazıldığını ve tekrar yazıldığını keşfettiler. 

Kötü anılardan kurtulmak için bir teknik üzerinde çalışan seçkin sinir bilimcisi André Fenton “Unutmak, beyinlerin yaptığı muhtemelen en önemli şeylerden biri” demekte.”insan hafızasına gelindiğinde, sadece buz dağının ucunu anlamaktayız.

London South Bank Üniversitesi’nden Julia Shaw‘da bulunmakta. Shaw  insanların hafızalarına sahte anılar yerleştirebilen bir sistem geliştirdi. Bu sistem insanları gerçekleşmemiş suçları  işlediklerine inanmalarını başarmış durumda. Yapılan araştırma tabii adalet sistemi için önemli sorunlar ortaya çıkarıyor.

Film üreticisi, klinik psikolog Merel Kindt ile konuşuyorlar. Kindt, bulduğu ilaçla insanların kötü anılarının etkilerinden kurtulacağının müjdesini veriyor. Daha önce arachnophobia (örümcek korkusu) sahibi bazı hastalarını iyileştirdiğini açıklıyor. İlacın ne zaman çıkacağı konusunda ise Merel Kindt, herhangi bir açıklama yapmadı.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminden de tamda bu konu üzerine yapılmıştı.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.