Bilim

Acı Tüketmek Ömrü Gerçekten Uzatıyor mu?

Acı biber

Acı Tüketmek Ömrü Gerçekten Uzatıyor mu?

Acı tüketmek bazılarımız için vazgeçilmez olsa da bazılarımız için ise itici bir durum almaktadır. Acı biber tüketenler üzerinde yapılan bir deneyde tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı bildirildi. Acı sevenler için bu durum müjdeli bir haber olsa da sevmeyenler için ise bu yazıyı okuduktan sonra acı tüketebilirler.

acı tüketmek ve faydaları

                                                          Acı tüketmek, ömrü uzatıyor mu?

Amerika da bir üniversitede yapılan bir çalışmada; diyet programlarında düzenli olarak acı kırmızı biber tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir. Biber tedavi edici özelliği ile baharatların başında geliyor. Biber eski zamanlardan günümüze uzanan bir baharat olarak tedavi edici ve koruyucu olarak bilinir. Acı biber üzerinde yapılan bu çalışma ömrün uzattığı yönünde bir raporu ortaya koyuyor.

Yapılan bu çalışma 23 yaşından büyük ve 16.000 Amerika vatandaşının üzerinde denenmiştir. Bu kişiler biçimleri ve klinik özellikleri gibi testlere tabi tutularak yapılan çalışmada acı biber tüketen kişilerde ölüm oranı 21,6 olarak tespit edilirken acı biber tüketmeyen kişilerde ise bu oran 33,6 olarak raporda belirtilmiştir. Düzenli olarak acı biber tüketen kişilerde ise kalp hastalıkları ve felç riskinde azalma olduğu tespit edilmiştir.

Acı biberde bulunan Kapaisin maddesi vücuttaki reseptörlerin aktif hale gelmesini sağlayarak kan akışını düzenleyip hücresel mekanizmayı uyararak hem obeziteye karşı koruyor hemde kalp hastalıklarına karşı ölüm riskini azaltıyor. Kapaisin, antimikrobiyal özelliklere sahip bir madde olarak mide ve bağırsağın zararlı mikroorganizmalara korunmasını sağlar. Ayrıca içerisinde A, B ve C gibi vitaminleri barındırır.

 

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • İlginç bir çalışma olmuş. Acı biberin zayıflamaya da yardımcı olduğunu duymuştum sanki..Fazlası zarar yine de

 • Acı biber tüketen yörelerde sesler de güzel oluyor genelde..Başarılar dilerim..

 • Valla uzatır mı ömrü bilmiyorum ama acıyı severim. Hele mı tatlı bir acısı olunca yeme De yanında yat .

 • Acı biberde vitamin olduğunu bilmiyordum. Acı biberi severim günlük yemeklerde kullanıyorum ama aşırı acı biber kullandım mı yüzüm kırmızıya dönüşüyor 🙂

 • Sanırım Meksikalıların buna göre ölümsüz olması gerekiyor. Acıyı bende severim ama bu adamlar işin cılkını çıkarmışlar.

  • Meksikalılar baharat çeşitlerine ve özellikle bibere bayılıyorlar. Bilimsel olarak acı tüketen bireyin uzun yaşattığı yönünde açıklamalar var. Ancak gerçekten Meksikalılar bu konuda uzun yaşıyorlar mı tartışılır bir konu tabi.

 • Acının ömrü uzatması konusunda bilgim yok ama acının kanser hücrelerini öldürdüğünü ve kansere yakalanma ihtimalini azalttığını biliyorum.

 • acı bıber hakkında cok sey duymustum bunlar da ılgınc bılgıler. paylasımınız ıcın cok tesekkur ederım. yenı seyler ogrendım.

 • Bunu ilk defa duyuyorum şaşırdım hiç bu yönden düşünmemiştim.Ek olarak acı biber metabolizmayı da çalıştırdığı için kilo vermede de yararı bulunmakta.

 • Acıyı çok seviyorum ama son zamanlarda ne zaman yesem mide yanması oluyor. 1-2 gün daha geçmezse doktora gideceğim. Yazı için teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş 🙂

 • Acı yemek değilde acı çekmekten ömrümüz kısaldı be kardeşim…