Yaşam

Yumurta Hakkında Yanlış Bilinen 3 Bilgi !

Yumurta Hakkında Yanlış Bilinen 3 Bilgi !

Yumurta mutfağımızın vazgeçilmez besinlerinden biridir. Mükemmel bir protein deposudur. Fakat günlük olarak her daim tükettiğimiz yumurtalar hakkında yanlış bildiğimiz bazı şeyler var. Peki bunlar neler? İşte bu yazımızda sizler için yumurtalar hakkında yanlış bilinenleri açıklıyoruz.

1) Yumurta Hakkında Yanlış Bilinen 3 Bilgi !

Yanlış: Yumurtanın akı sarısından daha sağlıklı

Doğru: Yumurta sarısında yağ bulunur ve bu durumda kalori miktarını attırmaktadır. Ancak böyle bir durumda sarısı zararlı diyemeyiz çünkü bir çok vitamini sarısından karşılamaktayız. Bu vitaminleri sayacak olursak A vitamini, B12 vitamini, D vitamini, Omega 3 yağ asitleri, kalsiyum ve folat gibi vitaminler yer alır.

2)Yumurta Hakkında Yanlış Bilinen 3 Bilgi !

Yanlış: Yumurtanın kolesterolü yükselttiği doğru.

Doğru: Yumurtanın içinde kolesterol bulunur.  Ancak içinde bulunan kolesterol kandaki kolesterol ile aynı değil yani bu durumda yükseltmez.

3) Yumurta Hakkında Yanlış Bilinen 3 Bilgi !

Yanlış: Çiğ yumurtanın tüketilmesi halinde kas kütlesinde artış sağlar.

Doğru: Genel olarak fitnes salonlarına giden vücut geliştiriciler ve sporcuların çiğ yumurtayı içmesinin sebebi vücuda protein kazandırmasıdır. Ancak çiğ yumurta içmek gıda zehirlenmesine yol aça bilir. Yumurtayı kaynatarak yemek ise hem vücuda yüksek protein kazandırıyor hemde çabuk sindiriliyor.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.