Yaşam

Lekeli Muz Tüketmenin 9 Faydası !

 Lekeli Muz Tüketmenin 9 Faydası !

Lekeli muz‘un üzerinde siyah beneklerin olması muz’un bozuk veya çürük olduğu anlamına gelmez. Tam tersi olgunlaştığının belirtisidir.

Lekeli Muz Tüketmenin 9 Faydası !

1 Ay Boyunca Günde 2 Adet Lekeli Muz Yemenin 9 Faydası 

1) Tansiyonun Düşmesini Sağlar.

Muzların tansiyonu düşürmesinin ve seni felç veya kalp krizi geçirmekten korumasının sebebi ise az sodyum ve çok potasyum içermektedir. sağlıklı bir kalbin meyvesidir.


2) Mide Ekşimesine Karşı Tedavi 

Muzun doğal bir antiasit, asit maddesi olarak görülebilir. Bir muz bile mide ekşimesine faydalı olabilir. Böylece semptomları azalabilir.


3) Demir Kaynağı

Kansızlık demir içeren bir beslenme ile tedavi edilebilir ve muz demir içerir. Kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin oluşturmakta yardımcı olur. Vücudun akan kanını güçlendirir.


4) Enerji Sağlar

Eğer spor salonuna veya herhangi bir yere gidip spor yapmak istiyorsan öncesi bir veya iki muz yemen faydalı olabilir. bir veya iki saat boyunca enerjik kalmanı sağlar.


5) Mide İçin İyiler

Mide urları çekenler bazı besinlerden uzak durmaları önerilir. Besleyici meyve olsa bile, ağrılara sebep olması veya çıbanlara zarar vermesine sebep olabilir. Mide urları çeken insanlar muzu yumuşak ve hafif olmalarından dolayı sorunsuz yiye bilir. Hatta muzun lapa gibi olması mide duvarını asitler ve diğer yanmalardan korur.


6) Depresyona Karşı Yardımcı Olur. 

Muzun depresyona karşı iyi gelmesini sebebi yüksek düzeyde triptofan içermesi ve bunu vücudunda serotine dönüşmesi ile açıklanır. Serotin ise insanı daha mutlu ve daha dengeli hale getiri ve genelde moralini daha yüksek tutar.


7) Kabızlığı Önler

Muz yeterli miktarda safra maddesi içerir ve bu nedenle barsak hareketliliğini sürekli kalmasını destekler. Böylece doğal bir şekilde kabızlığa karşı korur.


8) Sinirleri Sakinleştirir

Bazı şeyler sizin zaman zaman stresli olmanızı ve moralinizin bozulmasını sağlar. Muz yemeği hiç düşündünüz mü ? şeker seviyenizi düzenlememize yardımcı olabilir. İçerdiği B vitamini ile sinirleri sakinleştirir.


9) Vücut Sıcaklığını Kontrol Eder

Dışarısı çok sıcaksa eğer muz’un vücut sıcaklığını dengelediğini unutmayın. Vücudun ateş nedeniyle sıcaklaşmış muzun ise bu sıcaklığı düşürebildiği doğrudur.

 

 

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.