Yaşam

Kakao Tozu Yaşam Kalitenizi Arttırıyor !

Kakao Tozu Yaşam Kalitenizi Arttırıyor

Kakao tozu, British Journal of Nutrition tarafından yapılan bir araştırmaya göre içerisinde bulunan flavanoller maddesi kardiyovasküler fonksiyonunu arttırması ve kalpte bulunan damar tıkanıklarını azaltması gibi bir çok faydasının bulunduğunu bildirdi.

Kakao Tozu Yaşam Kalitenizi Arttırıyor !

Düsseldorf Üniversitesi Hastanesinde Kardiyoloji Profesörü Malte Kelm; Yaşın ilerlemesi ile damarlar esneklik kaybediyor ve damarlara giden kan akışı azalmaya başlıyor. Böylece kardiyovasküler hastalıklar, damar fonksiyonlarının çalışmaması gibi bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Beslenmenize kakao ekleyin çünkü kakaoda bulunan flavanoller hem kan basıncınızı dengeliyor hemde damar fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlıyor. Kardiyoloji Profesörü Malte Kelm, kakao oranının %70 üzerinde olan bitter çikolatadan tüketmenizi tavsiye ediyor. Ekvator Cumhuriyeti‘nde yapılan bir testte orada yaşayan insanların %80’ninde mutluluk oranlarının yüksek olduğu bildirildi. Bu insanların mutluluğu kakaodan gelmektedir çünkü kakaonun en iyi yetiştiği yer Ekvator Cumhuriyeti’dir. Ülkenin en büyük geçim kaynağı kakao dur. Yapılan bir araştırmada ise kakaonun yüksek tansiyonu düşürdüğünü ve kadınlarda psikolojik olarak olumlu etkilere sahip olduğunu açıkladı.

kakao tozunun faydaları

 Kakaonun Faydaları

  • Kakao, Stres ile mücadelede en başarılı element olan potasyumu barındırıyor.
  • Zinde tutuyor ve uyanık kalmamızı sağlıyor.
  • Güneş’in zararlı ışınlarından korunmak için  kakao yağı kullanabilirsiniz.
  • Kakao güçlü bir antioksidan’dır. Kansere karşı mükemmel bir etkisi vardır.
  • Kalsiyum kaynağı olan kakao, kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.
  • Kakaoda bolca miktarda demir ve çinko bulunuyor. Bu da  cilde, damarlara, dokulara faydasıyla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
  • Kakao aynı zamanda  böbrekte su ve tuzun emilmesini engelliyor ve idrarı arttırıyor.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.