Yaşam

En Pahalı Kahve Kedi Dışkısından Üretiliyor !

En Pahalı Kahve Kedi Dışkısından Yapılıyor 

En pahalı kahvesi olan Kopi Luwak, Paradoxurus misk kedisinin dışkısından yapılıyor.

En Pahalı Kahve Kedi Dışkısından Üretiliyor !

Kopi Luwak adı verilen kahvenin 100 gramı 80 dolara satılıyor. Anavatanı Endonezya olan Paradoxurus misk kedisi yediği kahvenin çekirdeklerini dışkı yoluyla çıkartıyor. Kahve dışkıdan ayıklanarak işlenip kurutulduktan sonra fincanı 30 euro‘dan sunumu yapılıyor. ABD‘nin en çok seyredilen programı Oprah Show‘a konu olan Kopi Luwak kahvesi, üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlendi. Sumatra ve Bali adalarında yaşayan Paradoxurus misk kedisi   kahve üreticileri tarafından beslenmektedir. Paradoxurus adlı otubur memeli, ağaçlarındaki en kaliteli kahveyi tespit ederek yiyiyor. Çekirdekler hayvanın enzimlerinin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor ve hiç bir şekilde erimiyor. Bali Adasında bulunan restaurant sahibi Ketut Gogong Pramana bir çok turistin bu kahveyi tatmak için geldiğini söylüyor.

Kopi Luwak kahvesi

Kahveyi tadan turistGallina Kasionava kahve ile ilgili şunları söyledi;

Kahvenin kedi dışkısından üretildiğini duyunca çok iğrenç geldi. İlk tatdığımda tadı değişikti. Fakat bir daha içemeyeceğimi sanıyordum. İkinci içişimde ise çikolata tadı aldığımı söyleyebilirim. Tadı diğer kahvelere göre büyük ölçüde farklıydı.

Uzmanlar, kahvenin kalitesini arttıran Paradoxurus‘un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor. Kopi Luwak kahvesi yılda sadece 250 gram üretiliyor.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

1 Yorum

  • en pahalı kahve çekirdeklerinin fil dışkısından üretildiğini sanıyordum.kediden olması ilginçmiş