Teknoloji

Samsung Bataryasında Dinlenme Cihazı mı Var !

Samsung Bataryasında Dinlenme Cihazı İddiası

Samsung, Sosyal medya ve Youtube üzerinden yayınlanan bir video yüzünden büyük tepki aldı. Bu bataryalarda dinlenme cihazı olduğu iddiasını öne süren bir telefon tamircisi, bir çok kişide dinleniyor muyum ? algısı oluşturdu. Peki gerçekten Samsung bizimi dinliyor.

samsung bataryaSamsung uzun zamandır dönüp dolaşan bu haber ile sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Bir vatandaşımız Samsung bataryalarda dinlenme cihazı olduğunu iddia etmiş ve bununla ilgili bir video çekerek Youtube atmıştıştır. bir çok kişi bu videoyu izleyerek bataryalarındaki jelatini sökerek bağlı olan cihazı devre dışı bırakmışlardır.Öncelikle dinlenme cihazı olarak adlandırdığınız bu cihaz bataryanızı telefona taktıktan sonra ve şarj sırasında devreyi tamamlayan bir özelliği olduğunu aklınızdan çıkarmayın( Sakın Yapmayın)

Peki Bataryada Bulunan Bu Cihaz Gerçekten Dinlenme Cihazı mı ?

samsung bataryası NFC teknolojisiSamsun bataryalarında bulunan bu çip dinlenme cihazı değildir.  Peki bu cihaz nedir dediğinizi duyar gibiyim. Bu çipin ismi NFC‘dir. Bu teknolojiyi bir çok kişi bilmemektedir. NFC Teknolojisi her ne kadar Türkiye’de sadece telefondan telefona fotoğraf göndermek için kullanılan bir teknolojiymiş gibi algılansa da aslında Avrupa’da bu sistem çok yaygındır. NFC bağlantısı sayesinde cep telefonunuzu anahtar yerine kullanabilir ve cep telefonunuzu kredi kartı yerinede kullanabilirsiniz bu sistemle cep telefonunuzun yakın çevrenizdeki diğer akıllı telefonlarla etkileşimde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bu cihazın yakın zamanda çok işe yarayacağı kesin fakat bu dinlenme cihazı iddiasından sonra NFC çipini söken kişiler ise bu özellikten faydalanamayacaklardır. Bu özellik aynı zamanda telefonunuzu kablosuz şarj etmenize yarıyor.

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.