Teknoloji

Pokemon Go Tehlikesine Dikkat !

Pokemon Go Tehlikesi Dikkat !

Pokemon Go gibi dünya üzerinde pek çok oyun vardır. Haddin den fazla yayılan bu oyunun sizlere ne gibi tehlikelere yol açacağını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Pokemon Go Tehlikesi Dikkat !

Pokemon Go bir anda oyun sevenlerinin yeni gözdesi olmuş ve insanların sokağa bir anda çıkmasına sebebiyet vermiştir. Eskiden evinden dışarı çıkmayan çocuklarımız şimdi ise Pokemon yakalama derdine düştü. Küçük büyük demeden herkesin kullandığı bu oyun kısa sürede milyonlara ulaştı. Bildiğimiz üzere Pkemon Go geçtiğimiz günlerde sınırlı sayıda ülke içi piyasaya sürüldü. Bu ülkeler Kanada, Avustralya, Almanya, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, İspanya ve İngiltere bulunuyor. Türkiye’de yasal bir çıkış yapmadı fakat teknoloji bakımından şuanda yasak olan bir şey yok. Yasal olamadan bir şekilde oyunu indirip oynayan insanlar dışarıda Pokemon avına çıkmaya başladılar bile her şey iyi güzel ilerliyor olabilir. Fakat bu oyun tarafından tehlike arz eden bir çok şey var.

Peki Bu Oyunun Yarattığı Tehlikeler Neler

Diyelim ki karşıdan karşıya geçiyorsunuz elinizde bağımlı olduğunuz bir oyun var ve GPS üzerinden şehir şehir geziyorsunuz. tüm dikkatinizin oyunun aklandığını düşünürsek dış dünyadan gelecek tehlikelere kayıtsız kalmanın çok olağandır. Bir arabanın size çarpması en basit örneklerden biridir. Bir başka tehlike ise İnternet dolandırıcılığı nasıl dediğinizi duyar gibiyim.

Pokemon Go Tehlikesi Dikkat !

Türkiye de yasal olarak sunulmayan bu oyunu bilmediğimiz sitelerden indirip yüklüyoruz işte burada telefonunuzda kayıtlı olan bilgileriniz tanımadığınız kişilerin eline geçiyor ayrıca bunlarla sınırlı kalmıyor bir çok ölüm haberleri ve psikolojik yönleride yer alıyor. Eskiden çocuklar saklambaç, yakan top, çelik çomak, simit, futbol gibi oyunlarla mahalle aralarında yer alırlardı. Şimdi o çocuklar mahalle aralarında kafalarını telefondan kaldırmıyorlar. Yanlış anlamayın oyunlara karşı bir sözüm yok sadece her şeyin bir ölçüsü olduğunu düşünüyorum

Anlatan: Emin Efendi

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.