Teknoloji

Işık İle Kendini Temizleyen Kumaş Geliştirildi.

Işık İle Kendini Temizleyen Kumaş Geliştirildi 

Işık İle kendini temizleyen kumaş duydunuz mu ? Elbiselerimiz kirlendiğinde temizlenmesi için çamaşır torbasına atarız ve birikmesini bekleriz ardından çamaşır makinesine atarız. Bu durum hem zaman kaybı yanı sıra deterjan, su, elektrik gibi kayıplara da yol açmakta.

ışık ile kendini temizleyen kumaş

Avustralya Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü‘nden (RMIT) araştırmacıları kendi kendini temizleyen kumaş geliştirdiler. Elbiseniz kirlendiğinde güneşli bir günde veya çamaşır ipine asarak temizlendiğini hayal edin. İnanamayacaksınız ama gerçek. RMIT kumaş ipliklerinin titanyum dioksit ve nano kristalleriyle kopyalıyor ve bu moleküller ışığa tutulduğunda kir ve lekeleri bozduran bir fotokatalist özelliği taşıyor. Kumaş bu özelliğiyle zamandan büyük ölçüde tasarruf edilmesi sağlanıyor. Geliştirilmiş kumaşla yapılan elbiseler güneş enerjisi ve her türlü ışık kaynağında kedini rahatlıkla temizliyor.Aynı zamanda elbiseler kişinin üzerindeyken bile temizliyor. Geliştirilmiş kumaşın üzerine yapışan titanyum dioksit ve nano kristalleriyle vücutta terleme, koku ve bakteri oluşumunuda engelliyor. RMIT araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada:

Üzerimizdeki elbiselerin kirlendiği zaman güneş veya herhangi bir ışığa maruz kaldığı takdirde 5 dakika gibi kısa sürede kendini temizlediğini ve  şarap, vişne suyu ve kahve gibi lekeleri çıkarmakta da zorlandığını belirtiyor. Ancak kumaş üzerindeki çalışmalar hız kesmeden devam ediliyor. Bu teknoloji piyasaya sürülürse yüksek fiyatta satılacağı ve büyük ölçüde tasarruf sağlayacağı söylentiler arasında….

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum

  • Ya inşallah piyasada satışı başlar. Bende zamandan yırtarım. hahaha 🙂