Teknoloji

Chesska Dünyanın En İyi Satranç Robotu !

Chesska Dünyanın En İyi Satranç Robotu

Chesska, dünyanın en İyi satranç robotu olarak hayatımıza girecek. Robotlar günümüzün vazgeçilmez teknolojik araçları haline geldi.

Chesska Dünyanın En İyi Satranç Robotu

Bu gelişme  yazılım, kontrol ve otomasyon, elektik elektronik  gibi alanlarının gelişmesinde ve bu alanlara ilginin artmasında etkili oldu. Teknolojinin bu gelişmesinin sporla da bağlantılı olması bir diğer mükemmel olay özellikle bu alanda Dünyada geliştirilen satranç robotları ilgi çekmeye devam ediyor. Sizlere Rusya‘nın geliştirmiş olduğu ilk yarı ciddi satranç robotu olan Chesska‘yı örnek vermek istiyorum. Geliştirilen diğer satranç robotlarına kıyasla çok iyi durumda olan Chesska dünya şampiyonlarına meydan okur nitelikte. Dünyanın en iyi oyuncularından olan Vladimir Kramnik ile yaptığı satranç maçını sizinle paylaşıyorum.

Özellikle satrançla da ilgiliyseniz bunun sizi gerçekten çok etkileyeceğinden eminim. Videoyu izlediğinizde robotun ne kadar başarılı olduğunu göreceksiniz. Chesska’yı daha detaylı araştırdığımızda Alman satranç robotu olan Kuka ile olan maçını da görüyoruz.Bu maçta da süre olarak rakip robotu yenmesine rağmen konum olarak da önde olduğu açıkça görülmekte.Bu karşılaşmalar dünyada büyük ilgiye neden olduğu için bu alanda yapılan çalışmaların artmasına da zemin hazırladı.Başta Rusya, Almanya, Amerika ve İsviçre olmak üzere pek çok ülke bu alanda çalışmalarına devam ediyor. Uzmanlar bu gelişmelerin ışığında yakın zamanda Dünya satranç robotları şampiyonlar liginin yapılacağının garantisini veriyor.Fakat ne yazık ki ülkemizde bu alanda henüz bir çalışma yok.Mühendislerin ve yazılımcıların  bu alana yöneleceklerini umuyorum. Bekleyip görelim…

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.