Teknoloji

Alphabet İle Google’ın Net Kâr Ve Gelirleri Açıklandı !

Alphabet İle Google Net Kâr Ve Gelirlerini Açıkladı !

ABD alt yapısına sahip olan teknoloji devi Google‘ın ana kuruluşu Alphabet ile bu yılın ikinci çeyreğinde net kâr ve gelirlerinde büyük bir artış oldu.

Alphabet İle Google'ın Net Kâr Ve Gelirleri Açıklandı !

Yapılan açıklamaya göre 2016’nın ikinci çeyreğinde Alphabet, bu yılda elde ettiği net kâr geçen yıla göre yüzde 26 oranında artarak 4,9 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda şirket 2015’in Nisan ve Haziran ayında 3,9 milyara yakın net kâr elde ettiklerini açıklamıştı. Ancak 2015’in ikinci çeyreğinde 17,7 milyar dolara yakın bir gelir elde etmişti. Bu yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 21 oranla yükselerek  21,5 milyar dolara ulaştı.

Alphabet İle Google'ın Net Kâr Ve Gelirleri Açıklandı !

Alphabet’in bünyesine kattığı Google‘ında net kâr ve gelirlerinde artış olduğu açıklandı. 2016 ikinci çeyreğinde Google net kâr yüzde 25 artışla 7 milyar dolar olarak yükselmişti. Bu durum aynı şekilde Google’ın gelirlerinde yüzde 21 oranında artış sağlayarak 31,3 milyar dolara ulaştı. Googlenin reklam gelirlerine bakacak olursak 2016’ın ikinci çeyreğinde yüzde 19 oranında artış sağlayarak 19,1 milyar dolara ulaştığı söylentiler arasında yer almıştı. Ancak şirketin 2015’in ikinci çeyreğindeki geliri 16 milyar dolardı. Bu oranlar iler ki zamanlarda nerelere gelecek hep beraber göreceğiz.

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

1 Yorum

  • Google ve Google’a ait diğer şirketler bir çatı altına topladıktan sonra hisse değerlerinde de artış olmuştu.