Sosyal Medya

Youtube Gibi Video Sitelerinden Kazandığımız Paraya Vergi Geliyor !

Youtube kanallarına vergi geliyor

Youtube Gibi Video Sitelerinden Kazandığımız Paraya Vergi Geliyor !

Youtube, Dailymotion, İzlesene gibi video paylaşım sitelerine kendi hazırladığımız videoları yükleyerek elde ettiğimiz gelirlere Maliye Bakanlığından  vergi uygulanması için düzenleme hazırladığı bildiriliyor.

Youtube Gibi Video Sitelerinden Kazandığımız Paraya Vergi Geliyor !

Maliye Bakanlığı video sitelerinden gelir elde eden kişilere vergi uygulanması konusunda hazırlık yapıyor. Maliye Bakanlığı gelir elde eden kanalları tespit ederek gelir trafiği yüksek olan kişilerden vergi almaya başladı. Bu vergileri ödemek istemeyen kişiler ise hesaplarını KKTC‘ye taşıdığı bildirildi. Maliye Bakanlığı bu konu üzerinde yeni düzenleme getiriyor. İlgimizi çeken bir çok kanal vardır ve bu kanalların izlenme oranı ise gün geçtikçe artmaktadır. Bunu fark eden büyük firmalar video izlenmesi yüksek olan kanallara reklam veriyor. Youtube kanal sahipleri aynı zamanda Facebook‘ta kanalına ait bir sayfa açarak burada kanalıyla ilgili videoyu yayınlayarak hem abonesini arttırıyor hemde izlenmesini arttırıyor. İşte bu sayede kazanç elde ediyor.

Youtube Gibi Video Sitelerinden Kazandığımız Paraya Vergi Geliyor !

Socialblade sitesinde yapılan bir araştırmada Türkiye‘de yayın yapan 10 popüler Youtube kanalının ortalama yıllık kazancı 2 milyon 466 bin dolardır yani Türk lirası ile 7 milyon 150 liradır. Türkiye’de 1 milyon aboneyi aşan kanallarda mevcut. Elde edilen bilgilere göre 14 video paylaşım kanalından yaklaşık olarak 18 milyona yakın gelir sağlandığı ortaya çıkması ile vergi açığının 4 milyona yakın olduğu bildiriliyor. Vergi uzmanlarının açıklamalarına göre elde edilen gelirlerden kurumlar tahsil edebilseydi 3-4 milyona yakın vergi geliri Maliye‘nin kasasına girecekti. Bu haberi duyan Youtube kanalları, Blog sahipleri, Hosting ve Domain firmaları vergiden muaf olmak için KKTC‘ye taşıdığı bildiriliyor.

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum

  • Vergi geliyor derken youtuberlardan zaten vergi kesiliyor.Bu yeni olan bir durum değil.KKTC ye hesaplarını taşıdıklarını bilmiyordum