Sosyal Medya

Facebook Uyku Düzenini Bozuyor !

Facebook Uyku Düzenini Bozuyor !

Facebook Uyku Düzenine etki ediyor

Facebook uyku düzenini bozuyor. Pittsburgh üniversitesi ve California üniversitesi yaptığı anket ve deneyler Facebook’un  uyku düzenine etki etmesi sonucu dikkat dağınıklığına sebep olduğunu vurguladı.

sosyal medya

ABD‘de bulunan iki üniversitede yapılan anket çalışmasında öğrenciler yatmadan önce uykularının gelmesi için Facebook‘ta vakit harcadıklarına ulaşıldı. Bu anket üzerinde yoğunlaştırıldı ve sonuç şaşırtıcı. Akıllı telefonlarda takılan kişilerde uyku bozukluğu ve dikkat dağınıklığı gibi bulgulara rastlandı. Facebook kullanmayan kişilerde ise bu durum tam tersi düzenli bir uyku geçirdiği gözlemlendi. Akıllı telefon kullanıcıların uyku problemleri gittikçe artmakta ve ertesi gün uyandıklarında uykusuzluk şikayetleri ile beraberinde bir çok sağlık sorunlarını da getirmekte. Bunun tek sorumlusu ise Akıllı telefonların ışığı ve bu ışık zihnide yoruyor. Bu sorunun çözümü oldukça basit uykudan en az yarım saat önce akıllı telefon kullanılmasını sonlandırmamız gerekiyor. Böylelikle rahat bir uyku düzenine ve sakin bir zihne sahip oluyorsunuz .

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.