Kültür

Tarih Boyunca En Önemli 6 Buluş!

Tarih Boyunca Hayatımızı Kolaylaştıran 6 Buluş!

Tarih boyunca ve günümüzde de halen kullandığımız bu buluşlar hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Şimdi sizlere bu buluşların 6 tanesini aktaracağız.

Tarih Boyunca En Önemli 6 Buluş!

Yazı (M.Ö. 3500) 

Bir çok tarih kitaplarında da anlatıldığı gibi yazı Sümerler tarafından bulunduğu biliniyor fakat Mısır Uygarlığı tarafından bulunduğu da söylenilir bu durumda iki  farklı uygarlığın aynı zamanda bulduğuna işaret edilir. Bulunduğu günden bugüne kadar gelen en önemli buluşlardan olan yazı bilgi adına atılmış en önemli adımlardandır.


Tarih Boyunca En Önemli 6 Buluş!

Mikroskop (16. yy)

Lensler ve büyüteçler Antik Yunan uygarlığı tarafından bilinir. Ancak onlar bu lensleri icat etmeyi değil, kenarlarındaki kristallerinin etkilerini biliyorlar Mikroskop’un tarihi 1590’lı yıllarda iki  gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve oğlu Hans ile birlikte bir tüpün içine lensleri dizerler ve ardından bir cisme baktıklarında lenslerin o cismi 10 kat yakına getirdiğini fark eder ardından 1700′ lü yıllarda Anton van Leeuwenhoek  270 kat büyüye bir Mikroskop yaparak gelişmesine katkıda bulunmuştur.


 

edison ve elektrik

Elektirik (1832)

Elektrik, elektron akışıyla enerjinin transfer edilmesiyle oluşur. Elektrik Antik Yunanlar tarafından kürklere amper sürülerek statik elektrik elde etmişlerdir. Amperi sürdüklerinde gözle görülen elektrik akımı ortaya çıkıyor. Elektrik denilince akla Edison gelmesi ise başarılı bir halkla ilişkilerdi olmasından kaynaklanıyor. Buluşta bir çok bilim adamının katkısı bulunmakta elektrikli sandalyeyi de Edison buldu. Elektriği ilk kez elde edebilenler ise Michael Faraday ve Joseph Henry’dir.


 

tarihte telefon

Telefon (1876) 

Alexander Graham Bell , telefonu icat etmişti. .Bell ve elektrik mühendisi olan Thomas Watson bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yaptılar. Alıcı sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım ahizeye taşınıyordu. İlk telefon görüşmesini yapan Alexander Graham Bell’dir.


 

Tarihte bilgisayar

Bilgisayar(1936)

Bilgisayarı kim buldu diye sorarsanız tek bir yanıt almanız zor çünki sınırsız sayıda kişi katkıda bulunmuştur. Bütün bu bilgisayar parçaları ayrı ayrı bir icat olarak nitelendirilmeli ancak il programlanabilir bilgisayar, Konrad Zuse tarafından üretilen Z1 modelidir. Bu makinenin tarihini ise bilgisayarlar için kullanmamız ne kadar doğru bilinemez ama ilk örnek ise Z1 modelidir.


 

tarihte telgraf

Telgraf (1837)

William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz 1837 yılında teller üzerinden elektrik göndererek mesajı iletmeyi başardılar. Bunun üzerine ilk telgraf makinesi icadı ortaya çıkmıştır. Elektrik akımının alıcı cihazın kadranındaki iğneyi hareket ettirmesi sonucu ulaştırılacak mesajın ekranda yer almasına katkıda bulunuyordu.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.