Kültür

Stephen Hawking’in Hayatı

Stephen Hawking’in Hayatı

Stephen Hawking, harap bedenden fışkıran fizik, evren ve kıyamete dair yaptığı çalışmalarıyla tanılan İngiliz bilim adamıdır.

Stephen Hawking Hayatı

İngiltere‘de 1942 yılında doğan Hawking, okul yıllarında hareketli ve sağlıklı bir öğrenciydi. Oxford Üniversitesi‘nin Fizik bölümünü birincilikle bitirdi. Hayatının en kötü dönemini ALS Motor Nöron hastalığıyla geçirdi. Omurilik ve beynindeki şuurlu kas hareketlerini düzenleyen sinir hücreleri hasar görmüştü. Konuşma bozukluğu ve yemek yerken yutkunmada sıkıntı yaşıyordu. Hastalığı kötüleşerek ellerine sıçradı ve elleri tutmaz oldu. Genç yaştaki Stephen Hawking genliğiHawking beyin dışında bütün vücudu çalışmıyordu. Büyük sıkıntılar içerisinde olan Hawking, sürekli klasik müzik dinler ve bilim kurgu romanları okurdu. Bu şekilde ailesini ve hocası Scima‘nın yoğun ilgisi ve sevgisiyle hayata tekrar bağlandı. Doktorları ise bu duruma çok şaşırmıştı fakat ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum ve konuşamayan biri haline gelmişti.İletişimini ise bilgisayardaki  program yardımıyla kuruyordu.   Hawking sağlık durumunun bozuk olmasına rağmen aşık oldu ve evlendi. Eşinin desteği ile önce yüksek lisansını ardından ise doktorasını tamamlayarak profesör oldu. 1978 yılında teorik fizikteki en büyük Albert Einstein ödülüne layık görüldü. 1982 yılında ise artık bir çok bilim dalında ödüller almaya başladı. Bu durum onun çalışma hayatına büyük derecede bağlamıştı. Kraliçe tarafından verilen Britanya İmparatorluğu kumandanı nişanı bu ödüllerden biriydi. Küresel ısınmayı il ortaya atan ise Stephen Hawking‘tir. Buna benzer bir çok teorinin ve verilerin sahibi olan Hawking yaşadığı zorluklar ve sıkıntılar ile acı çekerek zirveye çıkanlara en büyük örneklerden biridir.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum

  • Kardeşim bu bay hakkında arastirma yaparken sana ulastim.Bravo valla google da baya bir yer edinmişsin 🙂 Allah arttırsınn