Kültür

Köpekler Hakkında Bilmediğiniz 13 İlginç Bilgi !

Köpekler Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 13 Bilgi 

Köpekler hakkında duymadığınız 13 ilginç bilgiyi inceleyeceğiz

Köpekler Hakkında Bilmediğiniz 13 İlginç Bilgi !

1) Köpekler ortalama 6 aylık bir bebeğin zekasına sahiptir. Ancak bazı köpek cinsleri 2 yaşındaki bir çocuk kadar zekidir. Örneğin bizde lesi olarak bilinen İskoç çoban köpekleri 200 kelimeye kadar anlayabilir.

 

yetişkin köpekte 42 diş

2) Yetişkin bir köpeğin 42 dişi vardır.

 

 kuyruk sallayan köpekler

3) Köpek kuyruğunu sağa doğru sallıyorsa mutlu demektir. Fakat kuyruğunu sola doğru sallaması korktuğuna işarettir.

 

Yavru köpek

4) Köpek yavrusu doğduğunda kör, sağır ve dişsizdir.

 

Köpeğe sarılmak

5) Köpek kendilerine sarılmasından hoşlanmaz. Çünkü bunu bir tür güç gösterisi olarak algılarlar.

 

Köpeğin çiş yapması

6) Köpeklerin çiş yaparken bir ayağını kaldırmasının nedeni, “bu bölge benimdir, ayağınızı denk alın” demek istemesidir. Zaten oraya çiş yapma nedeni de, diğer köpeklere orasının kendi bölgesi olduğunu göstermektir.

 

basenji cinsi köpekler

7) Basenji cinsi köpekler, dünyadaki tek havlayamayan köpeklerdir. 

 

Köpek koklaması

8) Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, köpekler hastalıkları koklayarak anlayabiliyor. Yani köpeğiniz safra kesenizdeki bir rahatsızlığı doktorlardan önce teşhis edebilir.

 

 Köpek yüz biçimi

9) Köpeğin yüz biçimi ne kadar yaşadığını gösterir. Doberman gibi uzun suratlı olanlar uzun, bulldog gibi basık suratlı olan cinsler ise kısa yaşarlar.

 

Köpekler Hakkında Bilmediğiniz 13 İlginç Bilgi !

10) Başka bir köpeğin çişini koklayan köpek, o köpeğin dişi mi erkek mi, hasta mı sağlıklı mı, genç mi yaşlı mı, hatta üzgün mü yoksa mutlu mu olduğunu çişinin kokusundan anlayabilir.

 

köpeğin rüya görmesi

11) Köpekler de bizim gibi rüya görür. Ancak küçükken ortalama 10 dakikada bir rüya görüyorken yetişkin olduklarında bu rakam saatte bire düşer.

 

Köpeğin utanmaması

12) Köpeklerde utanma duygusu yoktur. Mutfaktaki yemeği kimsenin haberi olmadan mideye indirirken yakalarsanız sakın utanmasını beklemeyin.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.