Kültür

‘Fahrenheit 451’ Adlı Roman Televizyona Uyarlanıyor

‘Fahrenheit 451’ Adlı Roman Televizyona Uyarlanıyor

Fahrenheit 451 edebiyat tarihinin en önemli distopya romanlarından sayılan ABD‘li yazar Ray Bradbury tarafından 1953 yılında kaleme alınmıştır. ABD‘nin önde gelen televizyon kanallarından biri olan HBOFahrenheit 451 adlı romanı televizyona uyarlayacaklarını açıkladı.

'Fahrenheit 451' Adlı Roman Televizyona Uyarlanıyor

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini 99 Homes ve At Any Price gibi yapımlardan tanıdığımız Ramin Bahrani üstleniyor. Fakat HBO projenin kadrosu ve çekimlerin ne zaman başlayacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Fahrenheit 451 romanı 1969 yılında Fransız sinemacı François Truffaut tarafından sinemaya uyarlanmış ve bu film Türkiye‘de Değişen Dünyanın İnsanları olarak gösterime girmişti.

Bu Kitabı Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Kitapta yer alan itfaiyeci Montag işini çok sevmektedir. Montag 10 yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı….

Fahrenheit 451 HBO tarafından televizyona uyarlanıyor

Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek…. Montag‘ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra işini, eşini, yaşını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlerine, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerinden biri,

451 Fahrenheit itfayeciler tarafından yakılması

Romanda Anlatılmak İstenilen; Kitapların itfaiyeciler tarafından yakıldığı, İnsanların ise televizyonda beyin yıkayıcı şovlar izlediği ve kitap bulundurup bunları okumayıp düşünen insanların yok edildiği bir konu yer alıyor. Kitap adını kağıdın 451 Fahrenheit’ta tutuşması gerçeğinden almaktadır.

Okuyun Ve Kendinizi Baştan Yeniden Kurun….

 

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.