Kültür

Beyninize Güvenmemeniz için 5 sebep !

 

Beyninize  Güvenmeme Konusunda 5 İlginç Bilgi 

Beyninize güvenmeme konusunda bir çok sebep vardır. işte bu sebeplerden beşini sizlerle paylaşıyoruz.

Beyninize Güvenmemeniz için 5 sebep !Daha önce bir odaya girdikten sonra buraya neden dikildim diye hiç düşündünüz mü ?

Cevap: Bunun sebebi beynimizin yeni bir çevreye girince uyum sağlama sürecini yeniden kalibre edebilmek için zamana ihtiyaç duyması ve hafızayı otomatik olarak sıfırlanmasıdır.

 


 

Beyninize Güvenmemeniz için 5 sebep !

Bildiğiniz, fakat dilinizin ucunda olan bir kelimeyi kısmi geri çağırma nedeniyle tekrar hatırlayabileceğinizi düşünürsünüz mü ?

Cevap: Ancak beyniniz bu verilere hatalı ulaşmaya çalıştığı için bir türlü başarılı olamaz. Çoğu insan bu olayı haftada bir kere yaşar. Sebebi ise halen açıklanmamıştır.

 


 

Kötü anılar

Kötü anılar iyi anılara kıyasla daha hızlı depolandığını ve daha net hatırlandığını biliyormuydunuz ?

Cevap: Bunun sebebinin yaptığımız tehlikeli hataları bir daha tekrarlamamak için olduğu tahmin edilmektedir.

 


 

Google'de birşeyler arama

Google gibi imkanlar kullanılarak kolayca ulaşılabilen hazır bilgi kullanıldıktan sonra çoğunlukla unutulduğunu biliyormuydunuz ?

Cevap: Elde ettiğimiz bilgileri daha sonra hatırlayamazsak da, bu bilgileri tekrar nereden bulabileceğimizi hatırlayabiliriz. İnsanlar erişimi her an mümkün olan Google gibi araçları kendi hafızalarının birer parçası olarak gördüklerinden dolayı internetteki hazır bilgilerin kendi hafızalarında da olduğunu kabul ederler. Bu tarz Teknolojik araçlar insan beynini tembelleştirir ve geriletir.

 


 

Beyinde kurgulamak

Daha önce hiç yaşanmamış olaylar hata yapılarak gerçekten yaşanmış gibi hazırlanabildiğini biliyormuydunuz ?

Cevap: 2002’de yapılan bir çalışmada kendilerine sahte resim gösterilen insanların %50’si yanlışlıkla resimdeki olayı çocukluk yıllarında yaşadıklarını iddia etmişlerdir.

 

 

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum

  • Beyni yanıltmak çok kolaydır. Lakin insan beyni kadar karmaşık ve muhteşem bir yapı yoktur