Kültür

1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıkmıştır !

1 Nisan Şakası Ve Tarihi 

1 Nisan şakası ile ilgili bir çok hikaye ortaya atılmaktadır. Şakasının gerçek tarihçesini inceleyeceğiz.

1 nisan şakası bilgirazzi

Rivayete Göre

1564 yılında Fransa devletinde yılın başlangıç günü 1 Nisan olarak seçilmişti. Ancak Kral 4. Charles takvimi değiştirme kararı aldı ve yılın başlangıç tarihi 1 Ocak olarak değiştirildi. 1565 yılının Ocak 1’inde herkes birbirlerine hediye vererek kucaklaşır ve yeni yıllarını kutlarlardı. Ancak Nisan’ın ilk günü geldiğinde geldiğinde bazı şakacılar yine birbirlerine hediye vererek mutlu yıllarını kutlarlardı. Sonrasında şaka yaptıkları ortaya çıkmıştır. Böylelikle bu şaka 7’den 70’şe herkes birbirine 1 Nisan‘da şaka yapmıştır. Nisan Balığı balığı ise bu şakadan geldiği söylentiler arasındadır.

Şakanın Yayılışı

Fransa‘da Nisan ayında balık avı yasaktır. Çünkü üreme mevsimindedir. Şaka yapmayı seven balıkçılar balık tutmaya gelen arkadaşlarını kandırmak için ırmağa ringa ve çiroz balıkları atmışlar ve Nisan Balığı diye bağırmışlardır. Şaka yaptıkları arkadaşlarına ise Nisan aptalları olarak adlandırılmıştır. İşte o gün Bütün Aptallar Günü olarak seçilmiştir.

15. Yüzyılda 1 Nisan ve Müslümanlar Arasındaki Kanlı Tarihi

haçlı ordusunun mülümanları öldürmesi1 Nisan‘ın aynı zamanda farklı bir hikayesi bulunmaktadır. 15. yüzyılda Haçlı ordusu, İspanya‘da bulunan Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Kuşatma kış mevsiminde yapıldığı için kale korunmuştur. Haçlı ordusu bu durumun farkına varır ve taktik değiştirir. Komutanın taktiği ise hilelerle doluydu. 31 Mart gecesi kalenin önüne geçerek bir eline Kur-an‘ı diğer eline ise İncil‘i alarak yüksek bir sesle Şu iki kitap üzerine yemin olsun ki eğer kaleden çıkar ve ordumuza teslim olursanız size zarar vermeyeceğim.

Müslümanların ise ellerinde imkan bulunmadığı için bu söze inanır ve teslim olurlar. Haçlı ordusu komutanı ertesi gün Nisan ayının ilk sabahında Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Müslümanlar komutana verdiği sözü hatırlatırlar. Komutanın cevabı ise Ben size sadece o gece için söz verdim der ve bütün Müslümanları şehit eder. Bu olay ise Müslümanlar arasında Hile Günü olarak kabul edilir. Binlerce Müslümanın şehit edildiği bu gün  Türkiye‘de 1 Nisan şakası olarak kutlanıyor. Toplum arasında 1 Nisan şakası modernleşme olarak görülmekte ve her Nisan ilk gününde birbirlerine şakalar yapılmaktadır. 1 Nisan şakası kültürlere göre değişmektedir. Hristiyanlar arasında Şaka Günü kabul edilirken Müslümanlar arasında ise Hile Günü olarak kabul edilmektedir.

 

 

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.