İnternet

Türkiye Siber Saldırıya Uğrayan 4. Ülke

Türkiye siber saldırıya uğrayan ülkeler arasında dördüncü sırada yerini aldı.

Türkiye Siber Saldırıya Uğrayan 4. Ülke

Trend Micro Türkiye Genel Müdürü Börekcioğlu yaptığı açıklamada Amerika, Hindistan ve Japonya’dan sonra Türkiye’de siber saldırılar arasında dördüncü sırada bu çok meraklı oluşumuzdan kaynaklanıyor açıklamasını yaptı.

Japon şirketi Trend Micro‘nun Akdeniz ülkeleri genel müdürü Yakup Börekcioğlu siber saldırılarda bazı kurumların adını kullanarak ‘Borcunuz var‘ mailleriyle sıkıntı yaşadıklarını bildirdi. Börekcioğlu, siber saldırılarda beş ülkeden biri olan Türkiye için şöyle konuştu;

“Siber suçlular büyük saldırılarında kendi izlerini kaybettirmek için zombi bilgisayarları kullanıyorlar. Yaptıkları zararlı yazılımlarla hedef bilgisayarlara bulaştırılıyor ardından komuta kontrol merkezine bağlanılarak birer zombi bilgisayarlara dönüştürülüyor.

Türkiye’de 2015 yılında yapılan araştırma verilerine göre dünyadaki komuta kontrol merkezi bağlantılı bilgisayarların %5’ni barındırmakta.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.