İnternet

Dünyanın En Ünlü 7 Hackeri !

Dünyanın En Ünlü 7 Hackeri ! 

Jonathan James

Hacker suçlaması ile tutuklanan James ilk 18 yaş altı hacker olarak tanılır ve 16 yaşında tutuklandı. Yaptığı işeler arasında ABD savunma bakanlığının bilgisayarının birine bir arka kapı (backdoor) programı yerleştirdi. Nasa bilgisayarlarından 1.7 milyon yazılım çaldı ve ardından federal tarafından yakalandı. 10 yıl ceza aldı yaşı küçük olduğundan dolayı 6 aya indirildi ve iyi tutumundan dolayı serbest bırakıldı. Bilgisayarlara dokunması yasakJonathan James 1 Hacker

Adrian Lamo

New York Times  ve Microsoft‘un sistemlerine girdi. Adını “Evsiz Hacker” olarak duyuran Lamo aynı zamanda [highlight color=”green”]Yahoo!, Bank of Amerika, Citigroup ve Cingula[/highlight] gibi şirketlerin sistemlerinede girdi. 65 bin dolar ceza aldı. 6 ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama hükmü verildi. Cezasını çektikten sonra serbest bırakıldı.

Adrian Lamo 1 Hacker

Kevin Poulsen

Poulsen‘ın kod adı Dark Date olarak bilinir. En ünlü aktivitesi ise LA radio radyo evinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle bir Porsche ve bir dizi ödül kazandırmasıydı. Federal‘in veri tabanına girmesi sonucu yakalandı. 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı ve Şu anda  gazeteci olarak görev yapmaktadır.

Kevin Poulsen 1

Kevin Mitnick

Mitnick ABD tarihinin en çok aranan bilgisayar korsanlarından biridir. Hakkında iki filim yapılmıştır. Freedom Downtime ve Takedown. En büyük yankı getiren aktivitesi telefon sistemlerini hacklemek ve Digital Equipment Corporation’ın bilgisayar ağlarına girip yazılım çalmasıdır. 5 yıl hapis aldıktan sonra ardından 8 ay bilgisayara dokunmama Cezası aldı. cezasını çektikten sonra serbest bırakıldı. Şuan özel bir şirkette bilgisayar korsanlarına karşı savaşıyor.

Kevin Mitnick 1

Stephen Wozniak

Apple‘nin kurucularından olan Wozniak beyaz şapkalı hackerdir. Yaptığı aktivetelerden bazıları ise telefon sistemlerini hacklemek ve uzun mesafe telefon görüşmesi yapmak aynı zaman da bilgisaya bilimi ile yakından ilgilendiği için Steve Jobs ile beraber Apple’lı kurarak bilgüsayar dünyasında yeni bir çağ başlattı.

Stephen Wozniak 1

 

Tsutomu Shimomura

Adını ünlü hacker Kevin Mitnick‘i yakalamasıyla duyurdu. Beyaz şapkalı hackerdır. FBI ile iş yaparak kendisini zamanında hackleyen Mitnick‘ten intikam almıştı. Telefonlarla yakından ilgili olduğundan her türlü telefonu modifiye etme becerisine sahipti.

Tsutomu shimomura 1

Robert Tappan Morris

Dünyanın ilk solucan yazılımını yapan kişidir. Robert Tappan Morris bu yazılımı internetin ne kadar büyük olduğunu test etmek için yazmıştır. Bu yazılım bir çok bilgisayar ağına yayılıp çalışmaz hale getirmiştir ve Federal tarafından tesbit edilerek yakalanmıştır. Üç yıl çeza aldı. 400 saat amme hizmeti verdi ve ardından 10.500 dolar ceza ödedi şuan sebest.

Robert Tappan Morris 1

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.