İnternet

Petya Virüsü Bilgilerinizi Çalıyor Dikkat !

Petya Virüsü Bisayarınızdaki Sabit Diski Kilitleyerek Fidye Ödemenizi İstiyor

Petya virüsü yeni ransomware yazılımıdır. Bu virüs yakın zamanda Türkiye‘ye girmesi planlanıyor.

Petya Virüsü Bilgilerinizi Çalıyor Dikkat !

Almanya‘da büyük yankı uyandıran Petya virüsü personel arayan şirketlerin insan kaynakları departmanına e-posta atarak tüm dosyalara erişimi engelliyor. Bu tür virüslere karşı güvenlik şirketleri ne kadar yeni çözümler üretse de bazı durumlarda çaresiz kalabiliyor. Türkiye‘de paralı anti-virüs yazılımları kullanılmıyor ve bu durum saldırılara açığız anlamına geliyor. Petya isimli virüs bilgisayarınıza girerek sisteme kendini kuruyor sonra ise sabit diskinize sızıp tüm bilgilerinizi erişime kapatarak sizden fidye istiyor.

Bilgisayarınızı Nasıl Ele Geçiriyor

Bu virüs son yıllarda e-postalarımıza sıkça düşen iş başvurusu ve CV indirme sistemini hedef almıştır. İş başvurusu adı altında gönderilen e- posta direk olarak Dropbox’tan CV indirmeye yönlendiriyor ve denilen adımları uyguladığınız takdirde sabit diskinizdeki tüm verileri şifreliyor. Ardından bilgisayarınızdaki işletim siteminizi kontrol altına alarak yeniden başlatmak için bir uyarı mesajı karşımıza çıkıyor. Bu mesaj Tor Web tarayıcısı aracılığıyla sizden fidye istiyor. Ödemeyi yapmadığınızda verilerinizi satacağını belirtiyor ve ödemeyi geciktirdiğinizde fidyeyi iki katına çıkarıyor.

Peki Ne Yapmalıyız

Bir çok yazılım uzmanı bu virüs ile başa çıktığını söylüyor. Söylentilere göre bu virüs Windows‘a yönetici olarak giriş yapmış ise Petya virüsü ile başa çıkmak mümkün oluyor. Fakat birçok kullanıcı bu virüs karşısında başa çıkamayabilir. Yapmanız gereken gelen e-postalardaki ekler ve bağlantılara şüpheli yaklaşmak, ücretli bir anti-virüs yazılımı alarak sisteminizi ve e-postalarınızı zararlı yazılımlara karşı taratmak. Ardından önemli bilgilerinizi devamlı yedeklemek.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum

  • Sistem güvenliği ne kadar attırılsada hacker’larda o kadar güçlü virüs geliştirir. Yani bu işin sonu yok.

  • sosyal mühendislik olayını kötü niyetli hackerlar çok kullanıyorlar. e postalara dikkat etmek lazım

    • Bütün hesaplarımıza dikkat etmek lazım her bağlantı bir hack saldırısı olabilir düzenli bir şekilde kontrol edip öyle tıklamalıyız. Eğer güveniyorsak sorun yoktur.

  • Mağdurlardan biriyim, 507 dolar istediler. Versem şifrelemeyi çözerler miydi acaba? :))