İnternet

Hackerlar 270 Milyon’nun Mail Hesabını Ele Geçirdi !

Hackerlar 270 Milyon’nun Mail Hesabını Ele Geçirdi !

Hackerlar bu sefer Gmail, Yahoo, mail.ru, Hotmail gibi mail platformlarını hackleyerek 270 milyona yakın mail kullanıcılarının verilerini ele geçirdi.

Hackerlar 270 Milyon'nun Mail Hesabını Ele Geçirdi !

Son zamanlarda kişisel verilerimizin depolandığı İnternet bir çok siber saldırılarla gündeme geldi. İşte bu haberimizde 270 milyona yakın mail kullanıcılarının kişisel bilgileri ve mail hesapları hackerlar tarafından çalındı. Hold Security tarafından yapılan araştırmada yemleme metodu ile elde ettikleri veriler, bu durum bizim açımızdan kötü sonuçlanacağını gösteriyor. Araştırmacılar, Rus hackerlar ile iletişim kurmak için sitesine güzel yorumlar yazmak karşılığında elindeki 1.17 milyar kayıtlık büyük boyuta ki veriyi alıyor. Fakat siber korsanlar kullanıcı adı ve şifreleri 1$ gibi düşük bir ücretle satmaya çalışıyor. Araştırmacılar veriyi elde ettiğinde bu verileri inceleyerek 270 milyonun mail adreslerinin çalındığı ortaya çıkıyor. Hackerlar çaldığı mail adreslerini paket olarak para ödeyen herkese bu verileri satıyor. Pakette içerisinde bulunan mail adresleri şöyle; 57 milyon mail.ru hesabı, 40 milyon Yahoo hesabı, 33 milyon Hotmail hesabı, 24 milyon Gmail hesabı ve geride kalan hesaplarda ise Almanya ve Çin mailleri yer alıyor.

Mail hesaplarının çalınmasıyla Microsoft ve mail.ru önlem için açıklarını kapatma çalışması yapacaklarını bildirirken Google ve Yahoo‘dan ise henüz bir açıklama gelmedi. Şuanda kimlerin mail adreslerinin çalındığı bilinmiyor. Fakat çalınan hesapların kime ait olduğunu ilerki zamanlarda göreceğiz.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.