İnternet

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar yazılımlarını izinsiz kullanmak suç mu ? suçsa cezası nedir ? neler ile karşılaşırız gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler için derledik ve bilişim hukukunu ele aldık.

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar yazılımları fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında koruma altındadır. Söz konusu yazılımcı yada yazılımcının haklarını devrettiği lisans sahipleri söz konusu yazılımları kullanabilmektedir. Bu yazılımları izinsiz kullanılması tabiri caizse Crack‘lenerek veya kırılarak kullanılması Türk ceza kanunu gereğince fikir sanat eserleri kanunundan dolayı suç olarak kabul edilir. Yazılımı kullanma mukabilinde hak sahibi ve ya lisans sahibi yazılımı kullanılmasının engellenmesini talep edebileceği gibi söz konusu yazılımı kullanılmasından kaynaklanan lisans bedelinin 3 katına kadar tazminat ile talep edebilmektedir. Ayrıca yapılacak olan ceza yargılamasında lisans sahibi veya hak sahibi şikayetçi olduğu takdirde delillerin toplanması ile birlikte hukuka aykırı olarak yazılımının kullanımını yapan kişi ceza ile karşı karşıya kalabilir. Şikayetin geri alınması hususunda ise ceza yargılanmasında yargılanma düşmektedir.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

1 Yorum

  • Crack ile ücretsiz kullanma fırsatından dolayı ülkemizde birçok kişi bunu pek takmıyor. Bende sadece oyunların orijinal sürümünü alıyorum Steam’den.