İnternet

50 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı Mı !

50 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı Mı !

50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri kötü niyetli hackerlar tarafından ele geçirildi.

Türkiye'de 50 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı Mı

Bu olay daha önce Apple‘ın İCloud‘un hacklenmesiyle tüm çalışanların ve kullanıcıların kişisel bilgileri çalınmış ve sosyal medyada büyük yankı bulmuştu.  Bu sefer aynı olay Türkiye‘de 50 milyon vatandaşın başına geldi.  Bu kişilerin bilgileri torent üzerinden yayıldı.

Hackerların Türkiye’nin veri tabanına saldırısından sonra yayınladığı bildirge şöyle:

İdeolojiler, adam kayırma ve dinde aşırıya kaçmanın Türkiye‘yi  savunmasız ve acı çekecek bir duruma geleceğin kim söyleyebilirdi ?

Bir başka mesaj da şöyle:

49,611,709 vatandaşın TC Kimlik No, Ad-Soyad, Anne ve Baba Adı, Cinsiyet, Doğum Yeri ve Tarihi, Nüfusa kayıtlı olduğu İl ve İlçe, Adres bilgileri, Torent üzerinden yayınladık.

  • Bit shifting bir şifreleme türü değildir
  • Veri tabanınızı indeksleyin. Bir işe yaramayan veri tabanınızı düzelttik.
  • Arayüze karmaşık şifre koymak hiç bir koruma sağlamaz.
  • Erdoğan hakkında bir şeyler yapın! Ülkenizi tanıtmak yerine yok ediyor.

Son mesajda ise şöyle:

Donald Trump‘ı kesinlikle seçmemeliyiz. O bir ülkeyi yönetme konusunda Erdoğan‘dan daha az bilgisi var. şeklinde mesaj bırakan bu kötü niyetli grubun ABD altyapısından geldiğini gözler önüne seriyor.

Bu Oyuna Gelmeyin

Yukarıda yazılan maddeler gerçeklilik adına yapılmış bir oyundur. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Emniyet siteleri MYSQL kullanmıyor. Emniyette 50 milyon kişinin kişisel bilgileri veri tabanında barınmıyor ve aynı zamanda Emniyet siteleri MYSQL veri tabanı kullanmıyor. Hacker grupları daha önce bu tuzağı 2010 yılında yapmışlardı aynı şekilde 2016 yılında tekrar bu tuzağı yayınlayarak bugün yapmış gibi göstermektedirler.

Sonuç olarak bu tür oyunlara gelmeyin bilgilerim çalınmış mı Torent‘te yayınlamışlar mı bu gibi şüphelere sakın düşmeyin. çünkü indireceğiniz doyanın içinde bilgileriniz yerine tehlikeli virüs olabilir.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum

  • Türkiyenin internet alt yapısı berbat ve gerçekten çalınmış bu bilgiler.

  • 50 yada 70 milyon kişi olsun rakam farketmez.kullanılan facebook ve instagram çok mu masum programlar

  • Hackerlar bu tür oyunları seviyor bu tür şeylere inanmamak lazım illa kötü bir olay geçirdikten sonra akıllanmamıza gerek yok.