İnceleme

Harddiski Taşınabilir Yapmak Kesin Çözüm!

Harddiski Taşınabilir Yapmak Kesin Çözüm!

Harddiski Taşınabilir Hardiske Çevirme

Harddiski taşınabilir yapmak, herkes tarafından merak edilen konu haline geldi. Laptop hdd si harici kutuya nasıl monte ederim diye düşünüyorsanız hiç dert etmeyin artık eski laptop hardiski taşınabilir harddiske çevirebilirsiniz.  Peki nasıl yapacağız? İşte bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.  

Harddiski Taşınabilir Yapmak Kesin Çözüm!

Harddiski taşınabilir yapmak

Eski laptop bilgisayarınız bozulabilir. Peki çöpe mi atacağız? Tabi ki hayır çünkü içerisinde işe yarayan parçalar mevcuttur. Fakat bizim için en önemli olan laptop hardiski yer almaktadır.  Çünkü içindeki resimler, belgeler, dosyalar ve en önemlisi bizim için değerli olan veriler bulunmaktadır. Peki bunları nasıl kurtaracağız. Piyasada fiyatı 15 ile 30 arasında olan hardisk kutusu almanız yeterli olacaktır. Tabi 50 liraya 80 liraya olanda var. Ama 20 liralık bir hardisk kutusu sizin için fazlasıyla iş görecektir. Bu kutuyu Gittigidiyor.com, Hepsiburada.com ve n11.com gibi sitelerden alabilirsiniz. Ayrıca şunu söylemekte fayda var. Laptop içerisinde yer alan harddisk taşınabilir harddiskten daha sağlamdır. Bunun nedeni laptop hardiskinin kullanıcıya göre sağlam yapılması ve bilgisayara özel olarak üretilmesidir. Benim kullandığım laptop, dikkatsiz kullanımdan dolayı 50 defa yere düşmüştür. Fakat hdd halen sağlam ve verilere hiç bir şekilde zarar gelmemiştir. Fakat vatan bilgisayardan aldığım samsung marka 1 TB lık taşınabilir hdd yi yere düşürünce taşınabilir hdd bozuldu. Aynı sorunu laptop harddisk veya masaüstü harddisk için söyleyemem çünkü sağlamlığı ortadadır. Kurulumuna geçecek olursak aşağıdaki videoda arkadaşımız HDD kutusu nedir? ve kurulumu nasıl yapılır hakkında detaylı anlatmıştır.

Dahili Harddiski Taşınabilir Yapmak (Videolu Anlatım)

Öncelikle bozuk olan laptop içerisinde yer alan harddiski aparatlarından yavaşça çıkarınız. Sipariş verdiğiniz 20 liralık harddisk kutusunu, monte etmek için paketin içinden çıkarıyoruz. İçerisinde bir adet usb kablo, bir adet hdd aparat ve birde tornavida yer almaktadır. Videoda olduğu gibi dahili harddiski harici yapmak kısmını da çözmüş oluyoruz.

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Daha önceleri benim laptop bozulmuştu ve içinde önemli olan harddiskti bunu kurtarmam gerekiyordu kendime dedimki bir gün bilgisayar alınca içindeki harddiskle değiştiririm verileri böylelikle kurtarmış olurum düşüncesi vardı. Nedense hiç bu konuyla ilgili araştırma yapmadım. Arkadaşlarımdan biri HDD kutusu ile hal edeceğimi söyledi bende internetten araştırırken yazınıza denk geldim. Sayenizde aldığım HDD kutusu ile eski hardiskimi kurtardım. Teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş.