Bilim

Nikola Tesla Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler !

Nikola Tesla; Modern Dünya’nın Temelini Atan Bilim İnsanı

Nikola TeslaNikola Tesla; Mikro dalga fırın, floransan lamba, Arabaların hareket etmesini sağlayan ateşleme sistemi ve uzaktan kumanda gibi bir çok icattın muciti. O ilk defa ücretsiz elektrik üretme fikrini ortaya atan ve kablosuz iletişimin mümkün olduğunu söyleyen bir idealist 250 den fazla patenti bulunmakta. Nikola Tesla 1856’da Hırvatistan‘ın kırsal bölgesinde dünyaya geldi. Bir gün abisi ata binerken Tesla’nın  atı ürkütmesi sonucu attan düşen abisi ölür. Bu acı  verici durum Tesla’nın üzerinde kalıcı psikolojik etkiler bırakmıştı.

Nikola tesla'nın çatıda atlama denemesiBir gün eline aldığı büyük şemsiye ile evin çatısından atlayan Tesla ilk deneyiminde umduğu gibi olmayınca şemsiyesine bağladığı haziran böcekleri ile havalanmaya çalıştı. Ancak böcekler düşüşünü yavaşlatmasına rağmen sonuç değişmemişti. Tesla öğrenci iken boşa akan suyun kullanabileceğini savunmuş ve ABD’deki Niagara çağlayanına elektrik üretmek için kullanacağını belirterek dinleyenleri kendine bağlamıştı.

Thomas edison

Okulu bırakan Tesla 1884’te cebinde sadece 4 sent ile New York‘a gitmişti. Orada sıradan bir elektrikçi olarak Thomas Edison‘nun şirketinde işe alınmıştı kısa süre içerisinde terfi edince ona Edisonun doğru akım jeneratörünün yeniden tasarlanması görevi verildi ve bu iş için Tesla’ya 50 Bin dolar öngörüldü. Tesla tasarımı tamamlayarak Amerika’da sıklıkla karşılaşılan elektrik kesintilerini kökten çözmüş ve milyonlarca masraftan kurtarmıştı. Ancak Edison ona bir Amerikan şakası yaptığını söyleyerek Tesla’ya parasını vermemişti. Bunun üzerine Tesla istifa ederek elektrik piyasasının teker oluşturmasını sağlayan doğru akıma karşı alternatif akım isminde projeye başladı. Tesla’ bu çalışmasından çekinen Edison insaları korkutmak için alternatif akım ile ilgili ölüm haberleri yaymıştı. Ancak buda yetmedi halka açık bir yerde alternatif akım vererk bir fili öldürdü. Nikola Tesla öğrenciyken söylediği Niagara çağlayanına dünyanın ilk işlevsel hidro elektrik santrali kurup sadece zengin kazanılan eletriği halkın kullanımına açtı.

Nikola tesla yapay şimşek çalışmasıDaha büyük bir risk alarak eşi benzeri görülmemiş bir kule inşa edip bu kule aracılığıyla görüntü ve sesleri uzak mesafe arasını bileceğini ve bununla birlikte televizyonun temelini atmıştır. Elektriği kablo kullanmadan attırabileceğini ve yapay şimşekten çaktıracağını bildirdi. Gazeteler tüm parasını bu projeye yatıran Tesla ile dalga geçti ve kimse buna anlam verememişti.Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine dünyanın en güçlü radyo vericisini kurup önce 200 adet ampüle kablosuz elektrik göndererek kilometrelerce öteden yakmayı başarmıştı. Tesla her biri 100 milyon volt gücünde ve 30 metre uzunluğunda olan kulakları sağır edebilecek şimşekler çakmaya başladı. Onun farklı bir amacı vardı. Bu eletiriği atmosferde depolayarak dünyanın dört bir yanında bulunan insanların elektriği kablosuz kullanmalarını sağlayacaktı. Fakat elektrik firmaları bu planı öğrenince yatırımlarını geri çekip Tesla’ya karşı cepe almışlardı. Çünkü dünyaya ücretsiz elektirik dağıtmak onların işlerini alt üst edecekti. Bu durumda Tesla varını yoğunu bu projeye harcayacak maddi sıkıntılılara çekip projeyi durdurmasıyla projeye sahip çıkılmadığı için yıkıldı.

Henry fordBunu üzerine Tesla bir araba fuarına gidip yeni arabasını övgüyle anlatan Henry ford‘un yanına giderek arabasını inceledi. Herkesin içinde Ford markasına bu kadar büyük motor ihtiyacının olmadığını söyleyerek hemen fuardan çıkarıldı. Ardından günümüzde kullandığımız ateşleme sistemi icat ederek bu icatı fuarda gösterince bu tasarımının patentini ne yazık ki ford’a çaldırdı. 1898‘de bir gölün ortasına tank kurdurup içini suyla doldurdu. Gölün ortasına bıraktığı oyuncak tüpün içinde radyo alıcısı vardı . Kalabalığın ortasında teknesini bir sağa, sola, ileri, geri yüzdürdü. Arada bir ışıklarını yakarak bir şov yaptı. İzleyen herkes bunu zihin gücüyle yaptığını sanmış ve olay gazetelerin ön sayfasında yer almıştı. Tesla yaptığı açıklamada “Bu bir savaş aracı değil robot ırkının ilk temsilcisidir. Yani insanların hizmetine kullanılabilecek ve onların işlerini azaltacak mekanik alanda değişti.

Nikola tesla ve UzayTesla  uzaydaki hayatın varlığında büyük bir merakla uyuyordu. 1889‘da kendi laboratuvarında ilk kez ses dalgalarını uzaya göndermişti. Modern dünyanın temelini atan bu bilim insanı diğerleri onun yaptığı işlerden milyarlar kazanırken o 1943‘te eski bir evinde yalnız kalmış ve 86 yaşında beş parasız ve kimsesiz kalmış bir otel odasında ölü bulunmuştu.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.