Bilim

Lösemi Tedavisi Üzerine Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi Tedavisi Üzerine Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi tedavisi İçin Yeni Gen Geliştirildi

Lösemi Tedavisi için  FDA, yeni gen tedavisini onayladı. Bu tedavi lösemi ile savaşmak için hastanın kendi hücresinden alıp genetik olarak değiştirdikten sonra tekrar hastaya uygulanacak. 

Lösemi Tedavisi nasıl önlenir

Lösemi ile savaşmak için ne yapılmalı?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yaptığı açıklamada kurulun oy birliği ile lösemi hastalarına özel gen için tedaviye onay verdiklerini açıkladı. Tedavi lösemi hastalarına uygulandığında bağışıklık sistemlerini güçlendirip, baş edilemeyen hastalıkları bile baskılanacağı yönünde güçlü bir ilaç olduğu bildiriliyor. Lösemi tedavisi üzerine kullanılacak ilacın ismi CTL019‘dur. Bazı lösemi çeşitleri için ise yeni tedaviler üzerinde çalışılıyor.

Bu Yöntem nasıl uygulanıyor ve fiyatı ne kadar?

Lösemi olan bir hasta üzerinde tıp personeli tarafından hücreler alınır ve dondurulur. Ardından tedaviyi uygulayan merkeze gönderilir. Burada hücre genetik olarak değiştirilir ve hastanın bulunduğu merkeze geri gönderilir. Bu yöntem kişiye özel ilaç niteliğinde uygulanıyor. Ölümle burun buruna gelen hastalarda ise gen terapisi uygulandığında hastalığın baskılandığı gözlemlenmiştir. Tedavi 3 ve 25 yaş arası çocuk ve yetişkinlerde görülen B hücresi lenfoblastik hastalığı, bu tür yaş gruplarında tekrar ettiği için FDA tarafından onaylandı. Tedavinin fiyatı ise yaklaşık 350 bin $ olacağı belirtiliyor. Ancak Novartis yetkilisi fiyat konusunda kesin bir yanıt veremeyeceğini bildirdi.

Fda yeni gen tedavisi

FDA tarafından yeni gen tedavisine onay verildi

Daha önce lösemi tedavisi üzerine yapılan deneye gönüllü olarak katılan ilk hastalardan biride 12 yaşındaki Emily Whitehead‘dir. Emily’e 6 yaşında lösemi tedavisi yapıldı ve şuan çok iyi durumda. Babası Tom WhiteheadThe New York Times gazetesine yaptığı röportajda “bu tedavi binlerce çocuğun hayatını kurtaracak” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu tedaviyi Pensilvanya Üniversitesinde bulunan araştırmacılar geliştiriyor. Novartis, CTL019’un kullanımı ve yan etkileri yönünden bir uzman tarafından yapılması gerekir.  Bu yöntem ile lösemi tedavisi ne kadar sürer diyorsanız tabi bu konuyla ilgili ilerleyen süreçlerde açıklama yapılması bekleniliyor.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum yap