Bilim

Göktaşı Atlas Okyanus’u Üstünde Patladı !

Göktaşı Atlas Okyanus’u Üstünde Yandı ve Ardından Parçalandı

Göktaşı, Atlas Okyanus‘unun üstünde atmosfere girerek Brezilya sahil şeridi yakınlarında yanmaya başladı ve ardından patladı.

Göktaşı Atlas Okyanusu Üstünde Patladı !

Büyük göktaşı 6 Şubat‘ta atmosfere girdiği bildirildi. Yetkililer göktaşı patlamasının 13 bin ton TNT patlayıcısı büyüklüğünde enerji açığa çıktığını açıkladı. Göktaşı 2013 tarihinden bu yana dünyanın atmosferine giren en büyük göktaşı

Rusya‘da 2013 tarihinde Ural dağlarına düşen göktaşı binden fazla insanın ölümüne sebeb olmuştu. Aynı zaman da göktaşının havada alev topuna dönmesi binaları titreterek camların kırılmasına neden olmuştu. Urala düşen göktaşının ise 500 bin ton TNT patlayıcı ile eşdeğer olduğu bildirilmişti.

Şubat ayı içinde atmosfere giren büyük göktaşının 30 metre kala yandığı için yetkililer fark edemediğini bildirdi.

Nasa’nın yaptığı açıklamada ölçümlerimize göre her yıl 30 küçük meteor dünya atmosferinde yanıyor. Yerkürenin ise çoğu suyla kaplı olduğu için göktaşının okyanuslara düşmesi insan nüfunun etkilemediğini bildirdi

Yazar hakkında

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Çocukken kıyametin gök taşının dünyaya çarpması sonucu olacağını düşünürdüm. Belki izlediğim bir filmden belki de çocukluk hayalleri. Aslında şimdi de sebeplerden biri olur diye düşünüyorum. Bunlar da aslında biraz da olsun bu düşüncenin kanıtları.