Bilim

Bilim Adamları “Hafızayı Silmeyi” Başardılar !

Bilim adamları “yaşadığımız kötü anıları” silmek için bir proje üzerinde çalışıyorlar ve artık kötü anıları silmek mümkün !

Bilim Adamları Hafızayı Silmeyi Başardılar

İnsan hafızasında kötü anılarınızı silmeniz için günümüzün bilim adamları bu konu üzerinde yoğun çalışıyorlar. Bu proje ne kadar komik ve imkansız gelsede bilim adamları bunun için farklı yöntemler bulduklarını iddia ediyorlar. PBS’nin NOVA belgesel kolundan Memory Hackers’da hafıza ile ilgili araştırmalar ve hafızanın insanlığa faydası için nasıl değiştirileceği açıklanıyor. Fakat araştırmacılar hafızanın çok daha fazla yönetilebilir olduğunu herkes tarafından sürekli yazıldığını ve tekrar yazıldığını keşfettiler. 

Kötü anılardan kurtulmak için bir teknik üzerinde çalışan seçkin sinir bilimcisi André Fenton ” Unutmak ,beyinlerin yaptığı muhtemelen en önemli şeylerden biri” demekte.”insan hafızasına gelindiğinde, sadece buz dağının ucunu anlamaktayız.

London South Bank Üniversitesin’den Julia Shaw‘da bulunmakta. Shaw  insanların hafızalarına sahte anılar yerleştirebilen bir sistem geliştirdi. Bu sistem insanları gerçekleşmemiş suçları  işlediklerine inanmalarını başarmış durumda. Yapılan araştırma tabii adalet sistemi için önemli sorunlar ortaya çıkarıyor.

Film üreticisi, klinik psikolog Merel Kindt ile konuşuyorlar. Kindt, bulduğu ilaçla insanların kötü anılarının etkilerinden kurtulacağının müjdesini veriyor. Daha önce arachnophobia (örümcek korkusu) sahibi bazı hastalarını iyileştirdiğini açıklıyor. 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminden de tamda bu konu üzerine yapılmıştı.

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.