Bilim

Acı Tüketmek Ömrü Gerçekten Uzatıyor mu?

Acı biber

Acı Tüketmek Ömrü Gerçekten Uzatıyor mu?

Acı tüketmek bazılarımız için vazgeçilmez olsa da bazılarımız için ise itici bir durum almaktadır. Acı biber tüketenler üzerinde yapılan bir deneyde tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı bildirildi. Acı sevenler için bu durum müjdeli bir haber olsa da sevmeyenler için ise bu yazıyı okuduktan sonra acı tüketebilirler.

acı tüketmek ve faydaları

                                                          Acı tüketmek, ömrü uzatıyor mu?

Amerika da bir üniversitede yapılan bir çalışmada; diyet programlarında düzenli olarak acı kırmızı biber tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı tespit edilmiştir. Biber tedavi edici özelliği ile baharatların başında geliyor. Biber eski zamanlardan günümüze uzanan bir baharat olarak tedavi edici ve koruyucu olarak bilinir. Acı biber üzerinde yapılan bu çalışma ömrün uzattığı yönünde bir raporu ortaya koyuyor.

Yapılan bu çalışma 23 yaşından büyük ve 16.000 Amerika vatandaşının üzerinde denenmiştir. Bu kişiler biçimleri ve klinik özellikleri gibi testlere tabi tutularak yapılan çalışmada acı biber tüketen kişilerde ölüm oranı 21,6 olarak tespit edilirken acı biber tüketmeyen kişilerde ise bu oran 33,6 olarak raporda belirtilmiştir. Düzenli olarak acı biber tüketen kişilerde ise kalp hastalıkları ve felç riskinde azalma olduğu tespit edilmiştir.

Acı biberde bulunan Kapaisin maddesi vücuttaki reseptörlerin aktif hale gelmesini sağlayarak kan akışını düzenleyip hücresel mekanizmayı uyararak hem obeziteye karşı koruyor hemde kalp hastalıklarına karşı ölüm riskini azaltıyor. Kapaisin, antimikrobiyal özelliklere sahip bir madde olarak mide ve bağırsağın zararlı mikroorganizmalara korunmasını sağlar. Ayrıca içerisinde A, B ve C gibi vitaminleri barındırır.

 

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.

Yorum yap

Yorum